Translate

24 Mart 2015 Salı

Koşarsın Pıt Pıt, Ötersin Çın Çın: İsis

24 Ocak 2015


İsis, 2 aydır Paltolu Konağın neşesi.

Daha önce 80 yaşındaki komşumuz Osman Amca'nın 13 kedisinin,  bahçemizde ektiğimiz ve keyifle yemeyi planladığımız yeşilliklerimizin içinde yuvarlanması, bahçede kahvaltı keyfimizi bozması, bize kediler konusunda illallah dedirtmişti.

Konağa taşınınca, konağın ahşap ve çok eski olmasından dolayı  fare olabileceğini tahmin etmemiz, taşınır taşınmaz farelerin üst katta pıtı pıtı yarışa başlamaları, Yağız ve Bensu'nun -sağlam birer kedi sever olarak- ikna çalışmaları sonucu İsis konağın yaşantısının bir parçası oldu. İyi ki de oldu...

Gerze'de üç veterinerin üçünün de dişi olduğunu söylemesi ve kişiliğindeki huzur, sevgi yoğunluğundan dolayı Mısır tanrıçalarından "İsis" adını kendisine çok yakıştırdık. Bizim Mısır tanrıçası erkek çıktı. Ama biz de İsis diye seslenmeye çok alıştık.

İsis geldikten sonra farelerin tıkırtısı kesildi. Sanırım İsis'in kokusunu alıp konağı terk ettiler, İsis'i görmüş olsalardı muhtemelen kendilerine oyun arkadaşı seçerlerdi.


Geldiğinde küçücüktü...

     

Mutfağın yer kaplaması olan sofa tahtalarında koşarken çıkardığı sesten esinlenerek;

"Koşarsın pıt pıt,
Ötersin çın çın"

diye iki dizelik bir şarkı besteledim İsis için. Koşarkenki adım sesleri ve çıngırağının sesleri güzel bir ahenk oluşturuyordu.


 Bir varlık her şeye nasıl bu kadar meraklı olabiliyor şaşıyorum. Okuduğunu, yazdığını bile anlamak istiyor. İsis'in merakı sonucu Yalçın okuduklarını anlatıyor...       Patlamış mısırın hastası


Hele şu güzelliğe...

              
Hastalanıp bir gün istirahat eden Yalçın'ı hiç yalnız bırakmamış, manevi destekçi.

   

 Ondan habersiz karikatür dergisi okumak ne mümkün...     Yazdığım tezin başından iki dakika ayrılsam hemen gelip klavyeye çörekleniyor, metnime patileriyle ek cümleler yazıyor.

     

Böyle bir uyku biçimi olur mu ya?             Huzur tanrıçası pardon tanrısı             Odun sepetindeki çalı çırpının altına saklanmayı çok seviyor.
      Biraz sabret, havalar düzelsin seni o sepette gezdireceğim.         Kapitalist sistemi anlama noktasında ısrarlı, o yüzden Wallerstein diyor.

Son günlerde tırmalama huyundan vazgeçip ısırma huyu başlasa da, sabaha karşı tam dörtte elimin, burnumun, yanağımın ısırılmasının acısıyla da uyansam, yaşamımıza çok şey katıyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder