Translate

30 Haziran 2017 Cuma

...yeni yeni bisiklet yolculuğu öyküleri

Miriam ve Josefine, 

İki genç kadın, bisikletlerine atlamışlar ve Almanya'dan Gürcistan'a yola çıkmışlar. Aylardır pedal çeviriyorlar. Davetlerde, kadın öyküleri, kadınların cesaretleri, yola çıkma kararları, yol tutkuları, yolda olmaya yükledikleri anlam daha çok hoşuma gidiyor.
İlk gece arkadaşların tüm kıyafetlerini makineye attığımız için evde oturmak zorunda kaldık. Konakta ağırladığımız başka Alman gezginlerin de arkadaşları olduğunu anladık, ortak tanıdıklarımız çıktı.

Pijama Partisinden, ilk gece

Muhabbetlerimizde, Türkiye'deyken çay içmeye davet edenlerin samimiyetine duyulan sevgiyi anlatıyorlar, insanların misafirperverliği onları çok etkiliyor. Almanya'ya dönünce daha paylaşımcı, daha misafirperver , daha dayanışmacı bir yaşam kurmayı istediklerini söylüyorlar.

Yol anıları muhabbetimizden

Miriam ve Josefine yolculuk öykülerini çizimlerle anlatıyorlardı. Öykü defterleri çok hoşuma gitti. İki kadının gözünden yolculukları, tanıklıkları, duyguları çok hoşuma gitti.

Çizdikleri Bir Kuyu

Mola Anları

Yolculuk Anlatıları


Gerze'de havaların ısındığı, sosyal yaşamın hareketlendiği bir dönemde geldikleri için biz de kendimizi, limana, çay bahçelerine, gün batımlarına attık. Güneşli günlerin, deniz manzarasının, deniz esintisinin, denizde çay içmenin keyfini çıkardık.


Gün batımını beklerken

İskele Turumuz

İki gece misafirimiz oluyorlar, yeryüzü sofrasında kahvaltımızı yaptıktan sonra yola çıkmaya hazırlar.

Gezi direnişine atfen, yeryüzü sofrası paylaşımın sofrası


Koca bir kış boyunca arkada kalanları uğurlarken yaşadığımız burukluk, yolda olamamanın  burukluğu...Yalçın'ın burukluğu

Kimi çizimlerle kimi Almanca sözcüklerle paylaşılmışlıkları anlatan anı notları, defterimizde en çok Almanca notlar, bu Almanlar ne kadar çok geziyor.Çizimlerin varış noktasında kedili bir ev

İletişimi korumak adına paylaşılan kanallar

Alman gezginleri uğurladıktan sonra yaz tatiline başlamadan son misafirlerimiz olan Fransız bir çifti kabul ettik. Fransa'dan yola çıkmışlar ve Malezya'ya gidiyorlar. Havaların ısınmasıyla kendimizi sokağa attığımız günlerde onlarla birlikte deniz kenarında çay içmenin, kayalıklarda bira içmenin, Gerze'de bisikletle turlamanın keyfini çıkardık.

Deniz kenarında çay keyfimiz

Çayın üzerine bir de deniz kenarında kayalıklarda bira içtik gün batımında.
Akşam yemeği hazırlığı muhabbetinden

Yemeğimiz, ortaya kızartma
Birlikte yemek yapıp yediğimiz, yolculuklara dair konuştuğumuz, deneyim paylaştığımız, evimizi, dostluğumuzu paylaştığımız güzel iki gün geçirdik.

Ev işlerimizde bize yardımcı oldular, bozulan buz dolabımızı birlikte dışarı çıkardık.

Buzdolabını taşırken

Onlar bisikletlerini hazırlarken Yalçın da dolabın motorunu söküyor


Son olarak bir hatıra fotoğrafı adetten oldu, normalde son fotoğrafları, fotoğraf makinesini karşı evin bahçe duvarına koyar öyle çekilirdik. Akıllı telefona geçince biz de selfie çekmeye başladık.Yolculuk öncesi

Yine adettendir, gelen her gezgine birkaç satır da olsa kendi dilinde anı yazmasını istiyoruz. Defterimizde kaçıncı not ve kaçıncı dil bilmiyoruz. Ama paylaşmak ve paylaşarak öğrenmek çok keyifli.


Fransızca aktarılan paylaşımlar

Yol öykülerini paylaştıkları öyküleri:Couchsurfin, Warmshowers ve Workaway hesaplarımızı bir süreliğine kapattık. Şimdi gezme zamanı, hazırlıklar başlasın...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder