Translate

31 Aralık 2017 Pazar

sanki christmas partisi için Paltolu Konak'a gelmiş İrlandalı bir çift...

Bir ay öncesinden konakta 5 gece kalmak isteyen İrlandalı bir çiftten davet almıştık. 5 gece çoktu ama öyle bir durum ki o tarihlerde bir operasyon için hastahanede olacaktık ve eve üç-beş gün gelemeyecektik. En azından biz evde yokken gelirler, kedilerimize bakarlar ve ocağımızı tüttürürler diye düşündük ve kabul ettik.Biz evde yokken gelmişler, kedilerimizi sevmişler, doyurmuşlar, sobaları yakmışlar, çatıdan akan yerlerin altına kap kacak koymuşlar, evdeki boğma rakı ile akşamları demlenmişler. Evin düzenini çok kısa sürede benimsemişler. Evin sahibi sanki onlar da biz konağa misafirliğe gitmiş gibi hissettik.. Hastahaneden döndüğümüz ilk gece soslu makarna yapıp doyurdular bizi, kediler ile oynadık ve öykülerimizi kısa sunumlarla paylaştık.

Sharon, Çirkin ile zaman geçirirken
Bir sonraki gün onlar Sinop'u gezmeye gittiler. Biz de hastahane ortamından kurtulmanın keyfini çıkardık evde. Gece bizi dışarıda yemek yemeye davet ettiler, bar ortamı görmek istiyorlardı. Biz de geç saatte Lila'ya çıktık.  Balık çeşitlerinden, mezelerden hepsinden tatmak istiyorlar, şimdiye kadar ağırladığımız gezginler arasında en eli açıklar. 
Lila'da bar kültürümüzü tanıtırken
Yolculuklarına Türkiye'den başlamışlar. O yüzden bütçeleri yeni yeni şekilleniyor olmalı. Özellikle Noel kutlamalarından kaçmışlar. İnanılmaz para harcanıyormuş bu iki haftalık süreçte. Noel harcamalarında en düşük bütçenin 3000 euro olduğundan bahsettiler. İnsanlar Noel'de hediye almak, tatil planlamak için kredi çekiyormuş ve sonra o krediyi ödemek için bir yıl çalışıyormuş veya 11 ay bu Noel harcamaları parasını biriktirmek için çalışanlar ve sonra tüm birikimi iki ayda harcayanlar varmış. Onlar da bu tüketim çılgınlığından kaçmış.

Yolculuk rotaları; Türkiye, Gürcistan, Ermenistan, İran, Türkiye Cumhuriyeti ülkeleri, Uzak Asya ülkeleri, Avusturalya, gemi ile Latin Amerika ve Uruguay'da bir kaç yıl yaşamayı düşünüyorlarmış. Barda kapanma hazırlıkları başlayınca biz de çıkıyoruz. Arkadaşlar yüklü bir hesap ödüyorlar. Deniz boyunca çakıl taşlardan yürüyüp balık tutanlar olup olmadığına bakıyoruz. Mehmet Abi orada, onun yanında zifiri karanlıkta vakit geçiriyoruz. Eve gelince muhabbetimiz devam ediyor.
Gecenin bir vakti balık beklerken

İrlanda usulü tütün sarımı
Onlarda Noel kutlamaları uzun bir periyoda yayıldığı için konakta arkadaşlarımızı davet edip bir parti yapmayı öneriyorlar. Biz de kabul ediyoruz. Birlikteliğimizin 3. gecesinde Noel partisi yapacağız. Birkaç arkadaşa haber veriyoruz. Gün içinde de Yalçın ile ikimizin boş günü olduğu için hep birlikte Say Çay Bahçesine simit ve peynir ile kahvaltı yapmaya, sonra Sharon yüzmek istiyor, yüzmeye gidiyoruz. 
Deniz kenarında kahvaltımızdan
Conor ile Yalçın da balık yakalamaya çalışıyor. İrlanda'nın başkenti Dublin'de Noel'de 0 derece suda sabahtan denize atlarlarmış. Aynı geleneği burda da yapmak istedi Shoron. Bizim denizin 7-8 derece olduğunu öğrenince onların orada yazın denizin sıcaklığı buymuş. O denize atlarken biz üşüdük. Gerze'nin fenerinde balık tutmak için oyalanıp evde parti hazırlıklarını yapmaya geldik.

                                             

Balık tutanların ortasıda yüzmeye çalışan bir kadın, aylardan aralık

Aralık 25, İrlandalı bir kadın Gerze sahilinde

Kafa dengi iki gezgin
Arkadaşlar, İrlanda yemeklerini hazırlamaya misafirlerimiz de yavaş yavaş gelmeye başladı. İlk önce yemek, sonra viskili İrlanda kahvesi, kahve likörü derken hafiften Noel havasına girmeye başladık. 

İrlanda usulü yemeklerimiz

Müge'nin misafirlerimize el yapımı Noel hediyesi

Parti ekibimiz

İrish kafelemizle yılbaşı kutluyoruz
Shoron gitar çaldı, dans ettik, sonra kağıt oyunu oynayalım dedik. Kağıt oyununda parti ekibi olarak biraz daha kaynaştık. Sonra başka bir oyuna geçtik. 

Sharon romantik müzikleri ile


                                                


Conor ve Müge, Sharon'un çaldığı müzikte dans ederkene

Oyunun dokunulmazları
Karton bir kutu ortada duracak herkes sadece ayaklarının üstünde diz, el, kol, dirsek, kafa yere değmeden ağzıyla kutuyu tutup kaldıracak. Birinci tur tamamlanınca kutu üstten kesilecek, daha kısaltılacak ve tur döndükçe kutunun boyu kısacık kalacak. İşte bu oyunda gırgır şamata, kahkahalar, tezahüratlar başlayınca ortalık şenlendi. Turlarda elenenler oluyor, elenenler durumu kabul edemiyor. Saatlerce oyunumuz sürdü. Biz oyunu bitirdiğimizde sabahın 4'üydü. Gece boyunca içtiklerimize bakınca, bira, şarap, viskili İrlanda kahvesi, kahve likörü, boğma rakı, kokteyl bu eğlence ortamında envai çeşit içki tüketmiştik. İrlandalıların içki limitlerinin olmadığını, deli gibi içtiklerini gördük. Orda bar kültürü ve içme kültürü inanılmaz yaygınmış. Belli oluyor zaten. Biz bir gün boyunca pert olduk.
Karton kutu oyunumuzun döngüsü

Conor, boy uzunluğundan ilk turlarda kaybetti

Sharon da sıra

Gecenin son iki rakibi

Gecenin şampiyonu, Başak

Gecenin şampiyonu ve kaybedeni
Bir sonraki gece parti ekibimizden Gülnur'un evine davetliydik. İrlandalılar Noel hissinden mahrum kalmasın diye yılbaşı ağacı süslemiş. Spagetti, İtalyan ve İspanyol mutfaklarından içkiler hazırlamış. Neyse ki içki içmeyelim demiştik. O yüzden hafif içkiler ile geçti.
Gülnur'da tekrar mutlu Neoller
Biz okula döndük, onlar da çantalarını hazırlayıp yollara. Yalçın geçirmeye gitti. "Kalın desem kalacaklardı" diyor. Bol partili rotalar...


1 yorum:

  1. Sharon'un müziğini, ne iyi etmişsiniz de yüklemişsiniz. Yazının devamı onunla okundu

    YanıtlaSil